Evde Probiyotik Yoğurt Yapımı

19.02.2019

PROBİYOTİK YOĞURT MAYALAMAK ...

Esasında yoğurt yapısı itibariyle SİNBİYOTİK bir gıdadır.
Yani hem Probiyotik hemde Prebiyotiktir.
Ancak bu eskidendi.
Yani dedelerimizin ninelerimizin zamanındaki yoğurtlar %100 doğal ve sinbiyotikti.
Çünkü ozamanlar kimyasal katkı maddeleri kimyasal zirai ilaçlar hayatımıza girmemişti.
Günümüzde evlerimizde doğal köy sütüyle mayaladığımız yoğurtlar Probiyotik değil Prebiyotiktir.
Probiyotik olabilmesi için mayamızın da %100 doğal olması gerekir.
Köylerdeki tanıdıklarımızdan aldığımız getirttiğimiz mayaları doğal sanıyoruz çoğumuz.Ama köylerde ilk mayalar genelde hazır market yoğurtlarından başlanarak yapılmaktadır.
İlk yoğurdumuzu tamamen doğal maya ile mayalayarak Sinbiyotik bir yoğurt elde edip sonra o yoğurttan ayırdığımız mayayı usulüne uygun olarak muhafaza ederek mayaladığımız tüm yoğurtların Sinbiyotik olmasını yani hem Probiyotik Hem de prebiyotik olmasını sağlayabiliriz.
Öncelikle ihtiyacımız olan iki şey
1-Tam yağlı günlük taze köy –çiftlik sütü
2-Probiyotik yoğurt mayası.
Süt konusu çok önemli.

Arkadaşlar sütünüzü köyden veya köylüden alsanız bile her köy sütü doğal değildir.
İstanbul Ankara gibi büyük şehirler de yüzlerce sokak sütcüsü görüyoruz evlerimize kadar getiriyorlar.
Özellikle İstanbul daki sokak sütçülerine sorun ,hepsi sütlerinin köyden geldiğini ve bu köylerin Şile,Kandıra Tekirdağ gibi bölgelerde olduğunu söylerler.Ve sattıkları sütün fiyatı ucuzdur.
Bir sokak sütcüsü günde 100 lt süt satsa ve litresinde 1 tl kazansa toplamda 100 tl kar elde eder.
Bugün İstanbul dan kendi aracınızla Şile ye veya tekirdağa veya Kandıraya gidip gelseniz aracınızın yakıt maliyeti en az 100 tl dir. Bu hesaba göre bizim sokak sütçülerinin iflas etmiş olması gerekir.)).
Ayrıca soğutucusu olmayan araçlarla getirilip dağıtılan o sütler, yazın sıcağında içinde kimyasal koruyucu maddeler olmadan Şile ve benzeri yerlerden istanbula kadar bozulmadan gelmez.
Bu konuyla ilgili gerçeği başka bir yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Ancak özellikle istanbulda yaşıyorsanız ve doğal süt bulma konusunda istekli iseniz yaşadığınız ilçeyi bize mesaj olarak gönderirseniz size en yakın doğal süt bulabileceğiniz yerleri bildiğimiz kadarıyla paylaşırız.
Doğal sütümüzden sonra bize gerekli olan Probiyotik yoğurt mayası.
Arkadaşlar piyasada probiyotik maya olarak satılan bir sürü marka var.
Biz Probiyotik Yeşil Mutfak ekibi olarak bunların hepsini deniyoruz.
Bizim Tercih ettiğimiz dolayısıyla en çok güvendiğimiz sadece 2 marka var.
Probiyotik mayamızı elde ettikten sonra.
İlk sinbiyotik yoğurdumuzu yapmamız artık çok kolay
Tarife geçmeden önce kısaca söz etmek istediğim önemli bir konu var. 
Bazı facebook gruplarında, web sitelerinde, nohut ile, kozalak ile, ısırgan otu gibi pek çok şeyle nasıl yoğurt mayanlandığından ve bu yoğurtların "doğal yoğurt" olduğundan bahsedilmekte. 
Doğal yoğurt mayası dışında mayaladığınız hiçbir şey ile yoğurt elde edemezsiniz. Pıhtılaşmış, katılaşmış sütün bir formunu elde edersiniz, ama onun adı yoğurt olmaz.

Neden mi? , şöyle ki;

Yoğurdun oluşumunu sağlayan, yoğurdu yoğurt yapan 2 bakteri vardır. 
1. Lactobacillus bulgarius,
2.Streptococcus thermophilus.
Bu iki bakteri olmadan yaptığımız şeyin ismi yoğurt olmaz.
Süt kesilmesini, pıhtılaşmasını sağlayan bir çok enzim, mikrop, parazit, mantar, bakteri doğada vardır. Nohutta, kozalakta, ısırganda vs. Süt kesilir, pıhtılaşır, ekşir o kadar. Ama yoğurt olmaz
Doğal süt ve Probiyotik yoğurt mayası ile elde ettiğiniz yoğurtlarla, hijyen ve bir kaç kurala dikkat ederseniz sürekli kullanacağınız bir sinbiyotik maya elde etmiş oluyorsunuz.

Mayaladığınız yoğurdu kullanmaya başlamadan önce yoğurdunuzun kaymağının hemen altından birkaç kaşık alıp kapaklı cam bir kaseye mayalık olarak ayırınız. Önce mayalık ayırıp sonra yoğurdunuzu tüketmeye başlayın. Bu ilk uyulması gereken kural.

Yoğurdu kullanmaya başlamadan mayalık ayırmanızı istememin bir sebebi, yoğurdun en taze, en tatlı halinden maya almış oluyorsunuz, ikincisi ise yoğurda başka bakteriler karışmadan en saf halindeyken mayanızı kontrol altına alıyorsunuz..

Ayırdığınız yoğurt mayası buzdolabında 10 gün civarı yaşar ve yine bu süre zarfında yeni yoğurdunuzu aynı özelliklerini koruyarak mayalamanızı sağlar. Bu konuya da özellikle dikkat ediniz. iki mayalama arasını 10 günü geçirmemeye gayret etmelisiniz..
%100 doğal çiğ süt bulabilirseniz, kaymaklı bir yoğurdunuz olur. Çiğ süt bulamazsanız geriye tek bir seçenek kalıyor pastörize edilmiş günlük süt.Ancak marketlerdeki günlük sütler maalesef %100 doğal olmadığından yoğurdunuz Sinbiyotik olmaz. Probiyotik te olmaz. Prebiyotik olur. UHT süt de var derseniz, UHT edilmiş kutu süt bizim için bir seçenek değil, çünkü artık o süt değil. Paket sütlerle ilgili çalışmamızı tamamlayıp sonraki yazılarımız da sizlerle paylaşacağız.
Gelelim probiyotik yoğurt tarifine ;
İhtiyacımız olan malzemeler;
*Süt,
*Probiyotik yoğurt mayası,
*Gıda Termometresi.
Öncelikle 1 çay bardağı sütü cezvede kaynatıp sonra soğutuyoruz.Termometremizle sütü sürekli kontrol edip 46 dereceye geldiğinde paket içinde bulunan toz probiyotik mayamızı sütün içine atıp iyice karıştırıyoruz toz maya eriyip süte iyice karışmalı.Yoğurt mayalarken yoğurdunuzu sardığınız gibi mayanın üzerine bir kapak kapatıp etrefını ve üzerini iyice sarıyoruz.6 saat sonra mayamız hazır.
Mayanızın hazır olduğu saatte yoğurdu mayalamayacaksanız mayayı buz dolabında muhafaza ediniz.7 gün içinde mayanızı kullanabilirsiniz.
Daha sonrası kolay zaten.Sütünüzü kaynatıp sonra soğumaya bırakıyorsunuz. Bu esnada mayanız buz dolabındaysa dışarı çıkarıp oda sıcaklığına gelmesini sağlıyorsunuz. Sütünüz 47-46 dereceye geldiğinde mayayı içine atıp iyice karıştırıyorsunuz.ve yoğurdunuzu sarıp veya fırına kaldırıp 4 saat bekliyorsunuz. 
4 saat sonra yoğurdunuzu açıp buzdolabına kaldırıyorsunuz..24 saat buzdolabında kaldıktan sonra yoğurdunuzu çıkarıp önce üzerinden bir sonraki yoğurt yapımı için mayalık ayırmayı unutmuyorsunuz.
Artık Hem sinbiyotik bir yoğurdunuz var hemde Probiyotik yoğurt mayanız var.
Probiyotik yoğurt mayası üreten firmalar ticari davranarak her yoğurt mayalayışınızda yeni probiyotik maya almanız gerektiğini söylerler.Sonraki yoğurdunuzun kendi ayırdığınız mayayla probiyotik olmayacağını veya birkaç mayalamadan sonra probiyotik özelliğini yitireceğini vurgularlar.
Bu kocaman bir yalandır.
Tarif ettiğimiz şekilde yoğurt mayasını saklarsanız ekşi maya ekmek hamuru gibi ömürlük bir probiyotik yoğurt mayanız olur.
Son olarak ayırdığınız yoğurt mayanızı, yeni yoğurt mayalarken omlet yapar gibi çırpmanız gerekiyor.İçerisinde hiç pütür kalmamalı.Hatta bir süzgeçten geçirirseniz daha güzel olur.
Ve dikkat etmeniz bir püf nokta. Yoğurt mayalarken mayanızı sütle sulandırıp ısısını düşürmeniz istenir.Bu doğru değildir mayayı sütle ısıtmak yerine mayayı oda sıcaklığına getirip direk sütün içerisine katıp karıştırmak en doğru olan yöntemdir.


Yoğurdun faydaları:

- Sindirimi kolaylaştırır. Çünkü, vücutta kendi kendine sindirilen tek gıda yoğurttur. Stres, alkol, kolalı ve karbonatlı içeceklerle zarar gören sindirim sistemini korur.
- Yoğurt, doğal bir nefes kokusu ve diş taşı önleyicisidir.
- Bazı bünyeler yapısı gereği sütteki laktozu sindiremez. Bu yüzden süt içemezler. Sütte bulunan laktoz, yoğurtta laktik asite dönüştüğünden, süt içemeyen kişiler gerekli besinleri yoğurttan sağlayabilir.
- Kolesterol emilimini azaltır, probiyotik aktiviteye sahiptir. Tüberküloz hastalığına karşı doğal bir antibiyotik etkisi gösterir.
- Kanserden, mide ve bağırsak hastalıklarından, mide, kolon ve ince bağırsak kanserlerine kadar birçok hastalığa karşı koruyucudur.
- Güzellik için de çok önemli bir besin kaynağı olan yoğurt cilde parlaklık kazandırır.
- Yüzde 61 oranında yağ yakıcı özelliği nedeniyle çabuk kilo vermek ve özellikle karın bölgesindeki fazla kilolardan kurtulmak isteyenler için de ideal bir besindir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

İletişim Bilgilerimiz
  • Mehmet Akif Mahallesi Çetin Caddesi No:42 Şerifali Ümraniye / İstanbul
  • 0505 085 11 89
  • info@peytinya.com
  • Telefon Hattı : 09:00 - 21:00
E-Bültene Kaydolun
Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.