Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir?

19.02.2019

Anne sütüne en yakın süt olarak bilinen keçi sütü, sağlık açısından oldukça faydalıdır. Birçok sağlık sorununa karşı etkili bir koruma sağlayan keçi sütü aynı zamanda 1 yaş sonrasındaki emzirme döneminde anne sütünün yetersiz kalması durumunda bebeğe verilebilecek bir süttür. Ancak uzmanlar, keçi sütünün bebeğe verilmeden önce sulandırılması gerektiğini belirtmektedir. 1 yaş üstü bebeklerin bebeklerin yanı sıra çocukluk ve ergenlik döneminde de keçi sütünün tüketilmesi gelişim açısından oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Ancak uzmanlar 1 yaş öncesinde keçi sütü tüketimini önermemektedir. Bunun nedeni ise keçi sütündeki besin değerinin 0-12 ay aralığındaki bebeklerin ihtiyacı olan dengeye sahip olmamasıdır.

Her yaş grubundan birey için oldukça önemli olan keçi sütü tüketimi, birçok hastalığın tedavisine destek olurken vücudun hastalıklara karşı direnç kazanmasını sağlamaktadır. Ancak bebeklerinize ve çocuklarına keçi sütü vermeden öne doktorunuza danışmanızı öneririz. Sonrasında ise çocuğunuzda herhangi bir reaksiyon oluşup oluşmadığını anlamak için 3 gün gözetim altında tutunuz. İnek sütüne oranla sindirimi daha kolay olan keçi sütü, aynı zamanda alerji riski en az besin kaynaklarındandır. Ancak her bebeğin farklı yapı ve bünyeye sahip olması nedeniyle bebeğinize keçi sütü takviyesinde bulunmadan önce doktorunuza başvurmalı ve gerekli alerji testlerini yaptırmalısınız. Unutmayınız ki, keçi sütünün alerji riskinin düşük olması alerjiye karşı %100 koruma sağlayacağı anlamına gelmez. Egzamadan varislere kadar birçok alanda fayda sağlayan keçi sütü, cilt sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle düzenli keçi sütü tüketiminin egzama başta olmak üzere çeşitli cilt hastalıkları, sindirim sorunları, alerji, varis, bebek egzaması ve iltihaplara karşı etkili bir rol oynadığı belirtilmektedir.

Keçi Sütündeki Vitamin ve Mineraller

İçeriğindeki önemli vitamin ve mineraller ise keçi sütünün önemini arttırmaktadır. Keçi sütünde bulunan kalsiyum ve protein oranı anne sütüne oranla 4 kat daha fazladır. Kalsiyum ve proteinin yanı sıra keçi sütünde bulunan diğer önemli mineraller keçi sütünün çeşitli alanlarda fayda sağlamasına yardımcı olmaktadır. Kalsiyum bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan keçi sütü diş ve kemik gelişimi için oldukça faydalıdır. Anne sütündeki kasiyum oranı 32 miligram iken keçi sütünde ise bu oran 134 miligramdır. Bu özelliğinden dolayı bebek maması üretimde sıkça kullanılan keçi sütü bebeğin gelişimi açısından oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

İletişim Bilgilerimiz
  • Mehmet Akif Mahallesi Çetin Caddesi No:42 Şerifali Ümraniye / İstanbul
  • 0505 085 11 89
  • info@peytinya.com
  • Telefon Hattı : 09:00 - 21:00
E-Bültene Kaydolun
Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.